پرسش 6

سلام، من دختر 24 ساله ای هستم که با یک پسری برای ازدواج از طریق خواستگاری آشنا شدم، ارتباط ما حدود یک ماه طول کشید، تا این که یک روز ایشون به من گفتن که از نظر ظاهری من از همون روز اول و از ابتدا به دل ایشون ننشستم،ولی صرفا به خاطر اخلاق و رفتار فوق العاده من ایشون خواستن که رابطه شون رو ادامه بدن شاید اون حس جذابیت براشون ایجاد بشه! البته من تو این رابطه سعی کردم خیلی از نظر عاطفی خودمو کنترل کنم و وابسته نشم و واقعا دلم می خواست تصمیم منطقی و درستی بگیرم، به ایشون هم حق می دم چون به دل نشستن مسئله  خیلی مهمیه! ولی با این که قبلا خیلی تصور خوب و مثبتی در مورد خودم داشتم، الان به شدت اعتماد به نفسم اومده پایین. من قبلا حس می کردم دختر زیبایی هستم، ولی الان مدام از دیگران در مورد این که به نظرشون آیا من زشت نیستم سوال می پرسم! مدام خودمو محکوم می کنم از نظر ظاهر و مدام فکر می کنم ممکنه راست بگه و من اصلا جذاب نباشم و مدام تو زندگیم مثال پیدا می کنم برای این فکر!این مسئله مخصوصا به خاطر این که بعد یک ماه که به نظر می رسید همه چیز خوبه اتفاق افتاد به شدت اعتماد به نفس من رو از بین برده، نمی دونم چه شکلی خودمو آروم کنم و باز خودمو دوست داشته باشم.

پاسخ 6

سلام بر شما
کاربر گرامی در نظر داشته باشید زیبایی مسئله ای نسبی است.
مثلا شخصی که به چشم دوست شما زیباست، شاید به چشم شما معمولی و یا نه چندان زیبا، بیاید.
بنابراین انتظار نداشته با‌شید همه شما را از نظر چهره بپسندند. همانگونه که ممکن است شما دست رد به سینه ی مردانی بزنید که در آینده ازدواج نموده و همسرانشان جذب زیبایی و چهره ی آنان شده باشند.
درضمن بنا را صد در صد روی حرف این خواستگار نگذارید. شاید مشکلش واقعا فقط چهره نبوده باشد. احتمالا اگر جزئیات این رابطه را با روانشناسی در میان بگذارید به بینش خوبی برسید.
امید است انتخابی خوب و شایسته داشته باشید.

مریم غفار | مشاور و روانشناس بالینی